Julie Černá, studentka druhého ročníku umělecké průmyslovky v Hodoníně, ráda vytváří malé časopisy a knížky a svou rodinu bere jako obrovský zdroj inspirace. Momentálně vystavuje v Galerii Divoká.

Je to tvoje historicky první výstava? Jak sis užila vernisáž? Co spolužáci a jak hodnotili tvé práce učitelé a veřejnost?

Ano, jindy sem žádnou jinou výstavu neměla. Z vernisáže jsem byla moc nadšená, přišli tam všichni moji dobří kamarádi a taky část rodiny. Všichni říkali, že se jim výstava líbila, byla jsem z toho ráda.

Julie Černá

Co jsou tvá díla zač? A jak dlouho obvykle pracuješ na jednom projektu?

Na výstavu jsem chtěla dát tolik obrázků, kolik jen šlo, takže je složená z mnoha různých kresebných stylů: něco je nakreslené fixami něco je tužkou, pastelkami, působí to dost různorodě. Nejčastěji je na výstavě zastoupený jeden projekt, na kterém jsem pracovala zhruba od června do října, a spočívá to v tom, že jsem každý den na čistou A4 nakreslila výjevy ze dne, co jsem okolo sebe zrovna viděla.

Název výstavy asi taky budeš muset vysvětlit. Co to znamená?

Sbírám věty, u kterých se mi líbí, jak zní a „Škoda, že neumím nakreslit kopřivy“ je jedna z nich. Moje obrázky působí každý jinak, tak jsem chtěla, aby i název byl nesouvisející, něco úplně mimo kontext, takové mimokontextové věci mám moc ráda. Navíc nikdo ve skutečnosti nedokáže dobře nakreslit kopřivy, protože na obrázku nejde vystihnout jejich opravdová pálivost.

Julie Černá

Jak sis vybírala střední školu? A proč právě hodonínská průmyslovka?

Už si přesně nepamatuji, jak jsem školu vybírala a určitě je to nějaký nezajímavý příběh, ale můžu říct, že to tu mám extra ráda, našla jsem tu spoustu dobrých kamarádů, většina předmětů mi velmi vyhovuje, na škole jsem spokojená na 100%, opravdu.

Tvoje rodina tě podporuje na umělecké dráze? Bylo to vždycky snadné, nebo sis musel svou cestu k umění vydobýt sama? Kdo je tvůj největší rodinný fanoušek?

Moje rodina mě v tom dost podporuje a díky tomu to bylo vždycky snadné. Moji největší fanoušci na světě jsou moji dva malí sourozenci, je jim 8 a často si s nimi kreslím a oni sami mi taky poskytují velkou část inspirace, jejich malé čisté myšlenky jsou veliký přínos. Moji zbylí sourozenci a rodiče taky mají moc rádi moje obrázky, zajímají se.

Máš ještě čas na další koníčky nebo ti grafický design v současnosti moc dalšího prostoru nedává?

Julie Černá

Doma mám plno volného času a díky tomu můžu kreslit moc obrázků a věnovat se naplno svým vlastním projektům, neřekla bych, že nemám kvůli škole žádný prostor.

Kde bereš inspiraci k tvorbě a co tě baví nejvíce

Poslední dobou úplně nejradši vyrábím knížky a časopisy. Nevím, jestli se moje výtvory dají pojmenovat knížky a časopisy, většinou mají okolo 6ti listů, většinou jsou formátu A5, A6, sešité v ruce nějakou primitivní vazbou a jsou složené z ilustrací a někdy se tam vyskytnou i nějaké texty. Na knížkách a časopisech se mi totiž líbí, že v nich moje obrázky jsou hezky dohromady a dá jim to pocit komplexnosti. Takových knížek a časopisů mám asi 30, jedna z nich se jmenuje knížka o koláčích a je složená z obrázků koláčů, které jsem nakreslila, další kniha je Lidská pampeliška a je to příběh o člověku, který se mění v pampelišku, ten příběh jsem vymyslela se svojí sestrou. Nakreslila jsem i pár komiksů, ale u těch je problém vymyslet dobrou nekýčovitou dějovou linku.

Máš nějaký životní vzor nebo krédo, kterého se držíš?

Když kreslím obrázky nebo dělám knížky, tak je pro mě nejdůležitější na světě, aby tam bylo všechno podle mě, to je to nejhlavnější.

Julie Černá

A jaké jsou tvoje plány do budoucna? Je to sice ještě daleko, ale kam se chystáš po škole? Jaký je tvůj sen?

Nad budoucností nerada přemýšlím, ale třeba bych ráda ilustrovala, to mě baví. Moje největší sny jsou vydávat některé moje časopisy a knihy. Aby si je mohla přečíst spousta lidí. Ale aby se to uskutečnilo, musím zapracovat na tom, aby měly víc než 8 stran a byly celistvější a víc propracované, ale to přijde samo, zatím se budu věnovat tomu, co mě baví a co mám ráda a dobré věci si mě najdou.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku9. 1. 2018, 10:56, zobrazeno 4856x, dnes 0x
4.4 11Hodnocení