Kapka fyziky je otevřená fyzikální laboratoř, ve které naši studenti předvádí pokusy pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. V letošním školním roce pořádáme třetí ročník, jehož smyslem je porozumění fyzikálním jevům a hlavně přijatelnou formou jejich vysvětlení.

Kapka fyziky je jakási interaktivní dílna, kterou si mohou žáci sami vyzkoušet.

Zveme tedy vždy celou třídu ze ZŠ (max. 27 žáků) na cca 45 minut do přírodovědné učebny SŠPU. Žáci se rozdělí ke stanovištím, která obsluhují studenti průmyslovky. Ti jim vysvětlí pozorovaný jev, předvedou dané pokusy a nechají je si to vyzkoušet. Pak žáci postupují na další stanoviště. Vše probíhá v cca 5 minutových blocích pod dohledem učitele fyziky průmyslovky.

Kapka fyziky


 

Pro koho je Kapka fyziky určena?

 • Pro žáky 8. a 9.tříd základních škol a jejich učitele fyziky

Výhody takové výuky?

 • Žáci ZŠ si vyzkouší pokusy, na které v hodinách fyziky často nezbývá čas nebo není vybavení
 • Studenti SŠPU si otestují své vysvětlovací a komunikační schopnosti
 • Učitel ze ZŠ během jedné hodiny obsáhne pokusy k devíti různým tématům
 • V hodinách fyziky se pak už jen připomene pokus, na který se snadno naváže
 • Žáci i studenti si mnohem lépe zapamatují daný fyzikální jev i jeho vysvětlení
 • Všichni zúčastnění se u toho dobře baví

Kapka fyziky

Že fyzika není nuda, si přijďte vyzkoušet na vlastní kůži

Série pokusů č.1

 1. Výboje v plynech
 2. Co dokáže vakuum?
 3. Není motor jako motor
 4. Lidské tělo jako vodič
 5. Co je to plazma?
 6. Jak vyrobit elektřinu?
 7. Vodiče a izolanty
 8. Co všechno umí magnet
 9. Mikrovlny a popcorn

Série pokusů č.2

 1. Hrátky s UV světlem
 2. Jak fungují brýle?
 3. Co jsou optické kabely?
 4. Bimetal v akci
 5. Co dokáže termokamera?
 6. Není laser jako laser
 7. Jak si změřit rychlost světla?
 8. Opravdu černá barva pohlcuje nejvíc světla?
 9. Co dokáže plazma

Termíny

Online objednání a volné termíny najdete ZDE

 

A to nejlepší na závěr: celá akce je zdarma.


Napsali o nás


ZŠ Očov Hodonín
Děkujeme moc za všechny zaslané materiály, jsou velmi cenné. Děckám se u vás líbilo, z pokusů byli nadšení a myslím, že někteří už by nejraději přešli od nás k vám a to hned.

ZŠ Červené Domky Hodonín
Chtěla bych jménem svým i svých žáků poděkovat za další interaktivně strávenou hodinu při fyzikálních pokusech. Všechno bylo opět perfektně a zajímavě připravené a dobře organizačně zajištěné, takže jsme byli velmi nadšeni a určitě se rádi zúčastníme i příští rok. Za všechny žáky 9. A ze ZŠ U Červených domků Hodonín napsala hodnocení Lucie Rozehnalová:„Za celou naši třídu můžu říct, že jsme si Kapku fyziky velmi užili. Každé stanoviště bylo zábavné a i těm méně zdatným něco dalo. Studenti, co nám předváděli pokusy, byli energičtí a zábavní. Na podobné akci na této škole jsme byli teď druhým rokem a musím přiznat, že každým rokem se zlepšujete, i když se zdá, že už není co zlepšovat. Celá 9. A vám děkuje za úžasnou a zajímavou akci.“

ZŠ Velké Bílovice
Všechny ty pokusy, studenti průmyslovky, milé přivítání, všechno bylo senzační. Naši žáci o tom vykládali celou cestu domů, všichni byli nadšeni. Navíc někteří (ti šikovní) intenzivně říkali, že k Vám na školu chtějí. A to je perfektní, jsou to moc fajn děcka, tak doufáme, že jim nadšení vydrží do přijímaček. Těšíme se na další Kapku fyziky

ZŠ Ratíškovice
Děkujeme za fotky! Bylo to super a zájem o příští sérii určitě máme.

ZŠ Prušánky
Kapka fyziky je krásná a přínosná akce. Velmi rádi v budoucnu navštívíme její další pokračování. Níže Vám ocituji zpětnou vazbu žáků.
Hoši napsali:
"Byli jsme nadšeni za skvělý přístup studentů. Byli vstřícní a schopni nám odpovídat na otázky k pokusům. Moc nás potěšilo, že jsme si pokusy mohli sami vyzkoušet. Nejvíce nás nadchlo stanoviště s pokusem s plazmou a výboji v plynech. Celá třída moc děkuje."
"Příjemné prostředí i studenti. Pěkně jsme si zopakovali učivo fyziky a dozvěděli se i něco nového".
(Hodnocení děvčat, která samozřejmě nezapomněla připsat: Velice pěkná akce + pěkní studenti :). Píšu raději pod čarou a do závorky jako neoficiální hodnocení :). Ještě jednou moc děkujeme a budeme se těšit příště!


Jak se na Kapku fyziky přihlásit a kde získat více informací?


Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ Kapka fyziky - seminář pro žáky ZŠ

Vytisknout stránku Vytisknout stránku5. 11. 2017, 20:42, zobrazeno 13763x, dnes 2x
4.9 23Hodnocení