Jan Klubus, student čtvrtého ročníku Technického lycea, má netradiční zálibu. Zpívá, hraje, skládá písničky a má dokonce svou vlastní kapelu. Spojení studia technického oboru a hudby je více než netradiční. Zeptali jsme se ho, jak se to všechno seběhlo.

Jak dlouho se už bavíš muzikou?

Hudbě jsem se začal věnovat v pěti letech, kdy mě rodiče přihlásili na Základní uměleckou školu. Tam jsem se učil hře na klavír až do čtrnácti let. Mezitím jsem začal hrát na cimbál, který mě vyučoval výborný muzikant a pedagog Ľudovít Daniel. Na kytaru, která je mým nástrojem ve skupině, jsem se pak naučil sám.

Co tě inspirovalo k sestavení vlastní kapely?

Byl to takový sen kluka ve čtvrté třídě na Základní škole. Poté, co jsem spolu s kamarády, našel doma starou elektrickou kytaru a zesilovač, rozhodl jsem se, že s nimi udělám skupinu.

Jak dlouho trvá práce na jedné písničce od jejího složení až ke klipu?

Bývá to zpravidla tak, že buď písničku dopíšu ještě ten den, kdy mě napadne první verš, nebo ji pak dodělávám klidně měsíce. Spoustu rozepsaných písní jsem taky už úplně vyhodil. Písničky pak s kapelou zkoušíme, domýšlíme aranže a chystáme se na jejich nahrání na CD.

Kdo, nebo co ti nejvíc pomáhá?

Při skládání je mým velkým pomocníkem telefon. Píši si do něj často texty a mám v něm hlavně vícestopý záznamník s virtuálními nástroji, díky čemuž si snadno zaznamenám své nápady.

Kdo, nebo co tě inspiruje?

Inspiraci hledám různě. Často dostávám nápady například při cestě autem, když jdu po ulici, nebo také třeba když sedím ve školní lavici. Většinou ten první impuls ke složení písničky přijde úplně sám.

Jan Klubus

Jaký je tvůj nejmilejší hudební nástroj?

Baví mě všechny nástroje, na které hraju, úplně stejně. Každý má svoje kouzlo.

Co se ti už podařilo v umělecké branži?

Získali jsme s kapelou například cenu Objev roku na Strážnickém festivalu Slunce, v soutěži mladých skupin „Elektrika je cool“ jsme skončili na druhém místě, máme odehráno přes 100 koncertů, vydali jsme dvě alba a dva videoklipy.

Kdy máš nebližší koncert nebo vystoupení?

Nejbližší koncert máme 4. května v brněnském klubu Melodka, v pátek 8. května hrajeme na Slavnostech piva v Břeclavi a den poté máme koncert opět v Brně na Harokfestu. Další víkendovou sobotu 15. května máme koncert se slovenskou skupinou Desmod v Memphis klubu v Lipově.

Jaké máš plány do budoucna?

Se skupinou dodělávám třetí desku. Tu máme v plánu vydat a pokřtít v srpnu letošního roku. Zároveň s ní by měl vyjít také videoklip na pilotní singl z alba s názvem Stromy moruší. V prvé řadě nicméně musím úspěšně odmaturovat a dostat se na vysokou školu.

Jan Klubus

Jak ses rozhodoval, čím bys chtěl jednou být?

Chtěl bych dělat něco tvůrčího, nejlépe kdyby to souviselo s hudbou. Mým velkým koníčkem je nahrávání hudby. Hlásím se proto teď na vysoké škole na obor audio inženýrství, které bych chtěl vystudovat a v budoucnu se pak nahráváním, nebo něčím podobným v tomto oboru, živit. Zajímám se také o grafiku, především webdesign a fotografování.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku30. 4. 2015, 06:12, zobrazeno 2267x, dnes 0x
5.0 2Hodnocení