Další dvě studentky se vrátily z měsíční stáže ve Florencii a podělily se s námi o svoje pracovní i cestovatelské zážitky. Město plné renesance, památek, umění a turistů. I tak by se podle mě dalo popsat.

Párkrát se nám stalo, že jsme díky mému orientačnímu ne-smyslu zabloudily. To jsme se pak začaly rozhlížet, jestli nezahlédneme kupoli Dómu – lepší záchytný bod si člověk nemůže přát. Děkuji paní učitelce zeměpisu ze základní školy – orientace v mapě, to je moje. Skvělé bylo taky naše vstávání. Díky pracovní době od 9:30, jsme se na Citadella Residence pravidelně hrabaly z pelechů kolem osmé (většinou až tak na osmý pokus a po „odložení" pár budíků), Žofka uvařila vločky a kafe (rozdělení manželských povinností bylo rovnoměrné – já myla nádobí) a celkem probuzené jsme se vydávaly pěšky do práce. Grafické studio Flod je kousek od Dómu i od nádraží. Sídlí ve starší budově s obrovskými (doslova obrovskými) vstupními dveřmi a spoustou schodů.

Grafické práce našich studentek
Grafické práce našich studentek

Ty nám po vydatných obědech v Realu dávaly i celkem zabrat. Náš mentor Leo byl velmi ohleduplný. Pokud jsme si s něčím nevěděly rady (Žofka vždycky věděla, jen já „občas" nechápala), nebyl pro něj problém popsat danou věc v angličtině. Mě osobně práce ve studiu bavila. Úprava článků, grafické zpracování hry, letáčky pro cestovní kancelář i vizitky. Ze všech těchto věcí jsem si odnesla nějakou novou dovednost.

Stejně jako z pobytu samotného. Například že roztřídit prádlo do pračky, aby se vám nesrazilo a neobarvilo, je oříšek. Domluvit se s místními někdy taky, jelikož spousta z nich neumí anglicky a vy neumíte italsky. I to, že suché těstoviny se dají jíst jako příloha k těstovinám s omáčkou. Mentalita Italů je zcela jiná. Jsou otevřenější a cení si každého cizince. Stále je mi záhadou, jak jsme se zvládly „domluvit" s Italem Nicolou, navigovat mladý pár na autobusové nádraží a podobně.

Grafické práce našich studentek
Grafické práce našich studentek

Hlavní turistická lákadla ve Florencii jsme si prošly – Santa Maria del Fiore, Santa Croce, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio, Santo Spirito, Santa Maria Novela. O Uffizzi, Academii a Palazzo Pitti se nebudu nijak rozsáhle zmiňovat – koncentrované umění. Díkytomu, že jsme byly ve Florencii skrze největší křesťanské svátky, podařilo se nám vidět mnohé – průvody se svíčkami, dobové průvody i půlnoční křest v Dómu.

Víkendové výlety jsme pojaly cestovatelsky. Svačinu, pití a mapu do batohu a vyjely jsme. První víkend to byla Pisa. Další víkend Cinque Terre, které je vzdálenější a o to pěknější i díky tomu, že ještě nezačala turistická sezona. Pak přišlo univerzitní město Siena s proslulým náměstím Il Campo a Sienským dómem. Poslední víkend nás Hanka – naše italsko-česká patronka – vzala do San Gimignana – středověkého městečka uprostřed Toskánska (Díky, Hani).

Grafické práce našich studentek
Grafické práce našich studentek

No a abyste z přiložených fotek nezískali dojem, že naše měsíční stáž ve Florencii byla spíše prodlouženými jarními prázdninami, posíláme i pár obrázků naší práce. „Sázely" jsme článek do časopisu The Florentine, vytvořily jsme i žetonky ke stolní hře pro děti s onkologickým onemocněním. A pak například ještě tzv. Infographics, tedy tabulku, která slouží k vizualizaci dat. Ve Flodu to hodně využívají zejména k tzv. „Crowdfunding", tedy veřejné sbírce peněz; tahle má sloužit k restaurování jednoho renesančního obrazu. Výjimečné na něm je to, že je od autorky jménem Plautilla Neli, první ženské malířky, která tvořila v období renesance. Po měsíci ve Florencii se mi do normálního života vrací těžko. Každopádně bychom chtěly poděkovat všem, kteří nám s pobytem jakkoli pomohli nebo jej zpříjemnili. Naší třídní, panu řediteli, lidem z hospodářské komory, Hance a snad i klukům z Kyjova. Takže „Ciao Firenze!" a těšíme se na další návštěvu.

Lucka a Žofka


Florencie 2017

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 4. 2017, 07:28, zobrazeno 1683x, dnes 0x
5.0 2Hodnocení