"Zastávám názor, že naši dojíždějící žáci by z Hodonína měli poznat víc než jen cestu mezi nádražím a školou. A často i těm, kteří v Hodoníně žijí, je možné nabídnout netradiční zážitky", říká naše kantorka Dagmar Kočtářová.

Ve středu 14. 12. 2016 jsme se vydali na spanilou jízdu po hodonínských výstavách. V sále Evropa se každoročně koná předvánoční výstava přibližující vánoční zvyky a tradice. Dozvěděli jsme se, jak vznikl adventní věnec, zazpívali si koledu, prohlédli betlémy a obdivovali se zručnosti lidových řemeslníků. Vyřezali jsme si dřevěné andělíčky, ozdobili perníčky a žasli nad zručností uměleckých řezbářů.

Na téže adrese se nachází výstava Chryzantéma a meč, umění a materiální kultura starého Japonska. Exponáty ze soukromé sbírky japanologa Jakuba Zemana zachycují umění a umělecké řemeslo starého Japonska především období Edo (1603 – 1868). Jedná se o zbraně, oděvy, malby, amulety a čajové konvice a šálky. Velký úspěch slavil papírový domek, ve kterém se hned zabydleli čtyři žáci. Atmosféru domova jim navodil dětský čajový set, s kterým si dokázali vyhrát poměrně dlouho. A jako tradičně nemalou skupinu zaujaly pastelky a omalovánky. Test o Japonsku jsme splnili na 100% a vyzkoušeli si i japonské písmo.

Další zastávkou bylo Masarykovo muzeum a výstava Hudba v Hodoníně. Exponáty této výstavy pocházejí ze soukromé sbírky Marka Jedličky, majitele obchodu s hudebními nástroji. Nepřekvapilo mě, že největší zájem žáci projevili o demontovaný klavír a pomocí dvou dřevěných paliček na něm vyluzovali neuvěřitelné zvuky.

Potěšilo mě, že se jim mohu pochlubit vystavenou kronikou Hodonínského smíšeného sboru, kterou už deset let společně s mojí kamarádkou píšeme. Hudebními testy jsme také prošli s úspěchem. Výstavu hodonínských novoročenek na Regionálním centru jsme bohužel nenavštívili kvůli obědové pauze.

Na závěr naší pouti jsme zavítali do galerie Divoká na odloučeném pracovišti v ulici Dobrovolského. V nově otevřené galerii probíhá první studentská výstava Žofie Fedorové, žákyně třetího ročníku. Učit se ve škole je sice důležité, ale často se člověk může dozvědět spoustu zajímavých faktů i mimo zdi našeho vzdělávacího ústavu. A to se nám jistě podařilo!

Dagmar Kočtářová


Předvánoční procházka Hodonínem

Vytisknout stránku Vytisknout stránku17. 12. 2016, 08:51, zobrazeno 1597x, dnes 0x
4.5 4Hodnocení