Na pozvání poslance Evropského parlamentu Petra Duchoně se naši vybraní studenti zúčastnili exkurze do Štrasburku, francouzského města ležícího poblíž hranic s Německem. Je to jedno z významných světových měst, které v historii patřilo jednou Německu, jindy zase Francii, a i to je určitě důvod, proč je nyní sídlem Evropského parlamentu.

Francouzští ani němečtí obyvatelé na něj nedají dopustit. Pro nás začínala exkurze v úterý v časných ranních hodinách, neboť již ve čtyři hodiny byl odjezd od Janáčkova divadla v Brně. Čekala nás asi třináctihodinová cesta autobusem. Během ní jsme se dovídali od paní Duchoňové, manželky pana poslance, zajímavosti z historie i současnosti Německa, Francie, ale hlavně jsme se seznámili s historií Štrasburku.

Na místě jsme byli po šestnácté hodině a rovnou jsme vyrazili do centra města, kde jsme zhlédli ty nejvýznamnější památky, především historické centrum, které je součástí světového kulturního dědictví UNESCO a v němž se nachází nádherná gotická katedrála.

Po úmorném dni nás čekala výborná večeře v typické francouzské restauraci nedaleko katedrály a zde jsme měli konečně tu čest poznat pana Duchoně. Pan poslanec se postupně věnoval všem účastníkům této zajímavé akce a odpovídal na nejrozmanitější dotazy. Velmi na nás zapůsobil svou vyrovnaností, nadhledem, upřímností i smyslem pro humor.

Po večeři jsme se v hotelu trošku osvěžili a znovu jsme vyrazili poznávat krásy pro nás neznámého kraje. Tentokrát to bylo sousední město Kehl, které se nám také velmi líbilo.

A nutno dodat, že jak ve Štrasburku, tak v Kehlu jsme poznávali jen samé příjemné a milé lidi. Do hotelu jsme se vrátili kolem páté hodiny ranní, snídani v 7.30 jsme zaspali a po osmé už jsme vyrazili do budovy Evropského parlamentu. Vysoká bezpečnostní opatření nikoho z nás nepřekvapila a po vstupu do parlamentu jsme byli doslova okouzleni interiérem. V jednacím sále jsme se pohodlně usadili a pozorně sledovali vystoupení jednotlivých členů parlamentu. Ve sluchátkách jsme si zvolili náš rodný jazyk, takže nám bylo jasné, o čem se v parlamentu jedná.

Po hodině jsme se i s panem poslancem Duchoněm přesunuli do menšího sálu, kde jsme s ním diskutovali na téma Evropská unie a Česká republika. Po diskuzi jsme šli na oběd do jídelny Evropského parlamentu, což byl pro nás také zážitek, neboť jsme obědvali společně s ostatními poslanci, překladateli a zaměstnanci parlamentu.

Po obědě jsme ještě zvládli projížďku lodí, naposledy jsme si prohlédli památky Štrasburku a kolem sedmnácté hodiny jsme se vydali na zpáteční cestu do Česka. Zhruba za dvanáct hodin jsme byli v Brně, sice unavení, ale velmi spokojení. Exkurze do Štrasburku se nám opravdu líbila a manželům Duchoňovým patří náš velký dík.

Jiří Šmach, Tomáš Ilčík, Marek Křivák - studenti 3.C

Vytisknout stránku Vytisknout stránku18. 9. 2006, 07:40, zobrazeno 35555x, dnes 2x